Založ si blog

Bystričania, volíme Gogolu?

Tak už sa to pomaly blíži – 27. november, deň komunálnych volieb. V boji o primátorské kreslo „perly na Hrone“ ostali po odstupení viacerých kandidátov len dvaja adepti s reálnymi šancami na úspech: Ľubomír Vážny a Peter Gogola. Od začiatku bolo jasné, že prípadné druhé kolo volieb bude obsiahnuté v súboji Vážny vs. niekto. Tak sa poďme bližšie pozrieť na pána „niekto“.

Pán Gogola stavia svoju kampaň na viacerých pilieroch, z ktorých vo mne zarezonovali najmä tieto:

Pilier č.1: „Som nezávislý kandidát“

Pilier č.2: „Chceš zmenu? Poď voliť!“ (slogan na billboardoch)

Pilier č.3: „Chceme mesto ťažkého priemyslu, výrobných hál, znečisteného prostredia, zhustenej premávky nákladných áut a

kamiónov? Alebo mesto cestovného ruchu a kultúry, s divadlami a športoviskami, so zelenými parkami a čistým vzduchom?“ („vízia“ Banskej Bystricie podľa pána Gogolu.)

1.

Nezávislý kandidát je preto nezávislý, pretože za ním nestojí nijaká politická strana. Už od začiatku kampane však bol a je Peter Gogola podporovaný stranami MOST – HÍD a KDH. Po odstúpení kandidátov Baníka a Haringa sa ku podpore Gogolu pridali aj SDKÚ – DS, SaS, OKS, KDS. K tomu všetkému kampaň pána Gogolu financuje podnikateľ v printovom priemysle, Miroslav Rybár, ktorý mal tiež ambície stať sa primátorom mesta, ale nakoniec sa rozhodol podporovať Petra Gogolu a momentálne má záujem stať sa viceprimátorom mesta ( po prípadonom Gogolovom víťazstve ). Čiže k premise nezávislosti: Vymenoval som azda málo ľudí a politických zoskupení na ktorých je pán Gogola akýmkoľvek spôsobom závislý?

2.

Zmena…Ale zmena čoho? Toho, že Banská Bystrica sa umiestnila v rebríčku nie zrovna ľavicovo orientovanej organizácie Transparency International Slovensko na 2. mieste v otvorenosti samospráv na základe merania protikorupčných opatrení? Zmena toho, že miera zadĺženia Banskej Bystrice voči príjmom v rozpočte podľa ďalšej fakt rýdzo ľavicovej organizácie INEKO dosahuje 28%? (pre porovnanie: ZA – 152%, BA 64%, z krajských miest sú na tom lepšie ako BB len Košice s 22%)? Alebo zmena toho, že za posledné 4 roky, keď tu šéfoval I. Saktor klesol dlh na hlavu jedného obyvateľa BB z 222 na 169 Eur?

3.

Jasné, že nechceme mesto zhustenej kamiónovej premávky. Ale tí s otvorenými očami si určite všimli, že sa v Bystrici stavia obchvat v parametroch rýchlostnej cesty, ktorý tento problém výraznou mierou rieši. Nezamestnanosť v Banskej Bystrici dosahuje hodnoty v rozmedzí 9 – 10%. Bol by som rád, keby všetci nezamestnaní ľudia vedeli nájsť prácu v zelených parkoch a v cestovnom ruchu. Neviem, či som taký pesimista, ale mám dojem, že skôr sa nášmu mestu podarí znížiť nezamestnanosť práve v tých škaredých halách, než v cestovnom ruchu. Ale možno ja som ten, ktorý má priority v opačnom poradí a myslí si, že politika je o pragmatickosti a nie o romantických víziách.

Čo na záver?

Primátor je komunálny politik, ktorý je zodpovedný za riadenie mesta. Bystričania majú na výber buď človeka, ktorý a) je politk b) má skúsenosti s riadením ustanovizne disponujúcej rozpočtom 31x väčším, než je rozpočet Banskej Bystrice alebo človeka ktorý a) okolo komunálnej politiky ani len neprešiel, b) okrem riadenia svojej ústnej dutiny v Lesoch SR, a žiakov na hodinách hudobnej výchovy toho zatiaľ tiež veľa neriadil.

Predvolebná kampaň pána Gogolu je založená na atribútoch, ktoré sa dnes nosia: akoženezávislosť, ponuka zmeny (bližšie nešpecifikovanej, ale hlavne že sme ju ponúkli…), báchorky o zeleni a čistom vzduchu. Odbornosť mi v nej však uniká.

Prajem Bystričanom dobrého primátora na najbližšie volebné obdobie!

Širokorozchodná v čudu…

25.11.2010

Iveta Radičová potvrdila, že širokorozchodná železnica sa na Slovensku stavať nebude. Hurrrrrráááá, zachovali sme prekladisko v Čiernej nad Tisou! Len netuším čo tam bude Ivetka prekladať, viac »

Aby som to uviedol na správnu mieru

21.06.2010

Hneď na úvod môjho blogovania by som rád upresnil význam názvu môjho blogu. Aby nevznikli nejaké nedorozumenia - to, že nie som "in" neznamená, že som jedinec nachádzajúci sa kdesi na periférií viac »

Michael Cohen

Americkí vyšetrovatelia preverujú úver Trumpovho exprávníka

20.08.2018 23:21

Michael Cohen si na financovanie taxislužby požičal 20 miliónov dolárov.

trump

Biely dom prepustil autora Trumpových prejavov

20.08.2018 23:01

Darren Beattie sa zúčastnil na zhromaždení belošských nacionalistov.

Donald Trump

Trump obvinil Čínu aj Európsku úniu z menových manipulácií

20.08.2018 23:01

Americký prezident Donald Trump v rozhovore s agentúrou Reuters obvinil Európsku úniu a Čínu z menových manipulácií.

SR NRSR prášok polícia vchod uzavretie BAX

V Bratislave zavraždili 58-ročnú ženu

20.08.2018 22:40

Podozrivého policajti po pár minútach pátrania zadržali.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2653x
Priemerná čítanosť článkov: 884x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy