Založ si blog

Bystričania, volíme Gogolu?

Tak už sa to pomaly blíži – 27. november, deň komunálnych volieb. V boji o primátorské kreslo „perly na Hrone“ ostali po odstupení viacerých kandidátov len dvaja adepti s reálnymi šancami na úspech: Ľubomír Vážny a Peter Gogola. Od začiatku bolo jasné, že prípadné druhé kolo volieb bude obsiahnuté v súboji Vážny vs. niekto. Tak sa poďme bližšie pozrieť na pána „niekto“.

Pán Gogola stavia svoju kampaň na viacerých pilieroch, z ktorých vo mne zarezonovali najmä tieto:

Pilier č.1: „Som nezávislý kandidát“

Pilier č.2: „Chceš zmenu? Poď voliť!“ (slogan na billboardoch)

Pilier č.3: „Chceme mesto ťažkého priemyslu, výrobných hál, znečisteného prostredia, zhustenej premávky nákladných áut a

kamiónov? Alebo mesto cestovného ruchu a kultúry, s divadlami a športoviskami, so zelenými parkami a čistým vzduchom?“ („vízia“ Banskej Bystricie podľa pána Gogolu.)

1.

Nezávislý kandidát je preto nezávislý, pretože za ním nestojí nijaká politická strana. Už od začiatku kampane však bol a je Peter Gogola podporovaný stranami MOST – HÍD a KDH. Po odstúpení kandidátov Baníka a Haringa sa ku podpore Gogolu pridali aj SDKÚ – DS, SaS, OKS, KDS. K tomu všetkému kampaň pána Gogolu financuje podnikateľ v printovom priemysle, Miroslav Rybár, ktorý mal tiež ambície stať sa primátorom mesta, ale nakoniec sa rozhodol podporovať Petra Gogolu a momentálne má záujem stať sa viceprimátorom mesta ( po prípadonom Gogolovom víťazstve ). Čiže k premise nezávislosti: Vymenoval som azda málo ľudí a politických zoskupení na ktorých je pán Gogola akýmkoľvek spôsobom závislý?

2.

Zmena…Ale zmena čoho? Toho, že Banská Bystrica sa umiestnila v rebríčku nie zrovna ľavicovo orientovanej organizácie Transparency International Slovensko na 2. mieste v otvorenosti samospráv na základe merania protikorupčných opatrení? Zmena toho, že miera zadĺženia Banskej Bystrice voči príjmom v rozpočte podľa ďalšej fakt rýdzo ľavicovej organizácie INEKO dosahuje 28%? (pre porovnanie: ZA – 152%, BA 64%, z krajských miest sú na tom lepšie ako BB len Košice s 22%)? Alebo zmena toho, že za posledné 4 roky, keď tu šéfoval I. Saktor klesol dlh na hlavu jedného obyvateľa BB z 222 na 169 Eur?

3.

Jasné, že nechceme mesto zhustenej kamiónovej premávky. Ale tí s otvorenými očami si určite všimli, že sa v Bystrici stavia obchvat v parametroch rýchlostnej cesty, ktorý tento problém výraznou mierou rieši. Nezamestnanosť v Banskej Bystrici dosahuje hodnoty v rozmedzí 9 – 10%. Bol by som rád, keby všetci nezamestnaní ľudia vedeli nájsť prácu v zelených parkoch a v cestovnom ruchu. Neviem, či som taký pesimista, ale mám dojem, že skôr sa nášmu mestu podarí znížiť nezamestnanosť práve v tých škaredých halách, než v cestovnom ruchu. Ale možno ja som ten, ktorý má priority v opačnom poradí a myslí si, že politika je o pragmatickosti a nie o romantických víziách.

Čo na záver?

Primátor je komunálny politik, ktorý je zodpovedný za riadenie mesta. Bystričania majú na výber buď človeka, ktorý a) je politk b) má skúsenosti s riadením ustanovizne disponujúcej rozpočtom 31x väčším, než je rozpočet Banskej Bystrice alebo človeka ktorý a) okolo komunálnej politiky ani len neprešiel, b) okrem riadenia svojej ústnej dutiny v Lesoch SR, a žiakov na hodinách hudobnej výchovy toho zatiaľ tiež veľa neriadil.

Predvolebná kampaň pána Gogolu je založená na atribútoch, ktoré sa dnes nosia: akoženezávislosť, ponuka zmeny (bližšie nešpecifikovanej, ale hlavne že sme ju ponúkli…), báchorky o zeleni a čistom vzduchu. Odbornosť mi v nej však uniká.

Prajem Bystričanom dobrého primátora na najbližšie volebné obdobie!

Širokorozchodná v čudu…

25.11.2010

Iveta Radičová potvrdila, že širokorozchodná železnica sa na Slovensku stavať nebude. Hurrrrrráááá, zachovali sme prekladisko v Čiernej nad Tisou! Len netuším čo tam bude Ivetka prekladať, viac »

Aby som to uviedol na správnu mieru

21.06.2010

Hneď na úvod môjho blogovania by som rád upresnil význam názvu môjho blogu. Aby nevznikli nejaké nedorozumenia - to, že nie som "in" neznamená, že som jedinec nachádzajúci sa kdesi na periférií viac »

knihy, papiere, dokumenty, byrokracia

Dosluhujúca starostka Brunoviec po voľbách pálila dokumenty

13.11.2018 20:31

Júlia Masárová cez okno úradu podávala dokumenty pracovníčke škôlky.

danko, práca

Dankova rigorózna práca nedáva univerzite spávať

13.11.2018 20:00

Rigorózna práca šéfa parlamentu naďalej vzbudzuje pochybnosti. Najnovšie ju preskúma komisia.

USA súd dom Biely CNN novinár vstup zákaz žaloba

CNN zažalovala Trumpa za zákaz vstupu jej novinárovi do Bieleho domu

13.11.2018 19:51

Medzi prezidentom a novinárom Jimom Acostom sa odohrala búrlivá výmena názorov.

mig-29

Rezort chce pokračovať v prevádzke lietadiel MiG-29

13.11.2018 19:27

Odborníci zo vzdušných síl a sekcie modernizácie identifikovali dve možné alternatívy ochrany nášho vzdušného priestoru.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2688x
Priemerná čítanosť článkov: 896x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy